הליך התנגדות לצוואה מיועד, על דרך הכלל, לפסול צוואה ולמנוע את קיום הוראותיה. ביום 16.5.2017 נתן בית המשפט לענייני משפחה בחיפה פסק דין תקדימי ונדיר ביותר בהליך של התנגדות לקיום צוואה, וקיים את הצוואה באופן המרוקן מתוכן את הוראותיה, משל כלל לא היתה צוואה. לפניכם מקרה בנושא צוואה שנשתכחה.

בין עשרת ילדי המנוחה נפל סכסוך קשה על קיום צוואתה, אותה ערכה 33 שנים קודם לכן.

לטענת שבעה מהילדים המתנגדים לקיום הצוואה, אשר יוצגו על ידי משרדו של עו”ד דר’ רן מובשוביץ, שכחה המנוחה את צוואתה ובשנים האחרונות לחייה התבטאה בפני זרים גמורים, כמו גם בני המשפחה, על כך שכל ילדיה יורשים שווים.

הילדים הוכיחו טענה זו בהעמידם בפני בית המשפט מצעד של עדים, משכניה של המנוחה ועד לגנן שביקר בביתה. רובם של העדים ככולם העידו, כי המנוחה סיפרה להם שאצלה לא יהיו סכסוכים לאחר המוות, שכן כל ילדיה יירשו שווה בשווה.

שבעת הילדים אף הוסיפו והוכיחו, כי אחד מאחיהם הצעירים, אשר נמנה על הזוכים בצוואה שנשתכחה מן המנוחה, הסתיר את ידיעתו בדבר קיומה של הצוואה מהאם המנוחה במשך שנים רבות, ואף ערך אחריה חיפושים רבים במחשכים בביתה של האם, בעודה בחיים. בית המשפט קבע בעניין זה כי נכונה טענת התובעים שהאח הצעיר הפר את דיני העונשין האוסרים על הסתרת צוואה. כידוע, הרשעת האח בהסתרת צוואה תביא לכך שיפסל מלהיות יורש.

השלמת צוואה שנשתכחה מכח דיני החסר

החלטת בית המשפט בנושא צוואה שנשתכחה

בית המשפט סקר את הראיות שהובאו וקבע, כי כוונת המנוחה במועד שבו נערכה הצוואה היתה לדאוג לשני הילדים הצעירים שטרם בגרו.

בנסיבות אלו, ולאור הראיות שהובאו, המשיך וקבע בית המשפט, כי הצוואה תושלם באופן שתוקפו של הסעיף המורה כי הילדים הצעירים יזכו בעיזבון המנוחה, פג עם צאתם מהבית. באופן שכזה, כיבד בית המשפט את צוואת המנוחה, אך השלים את הוראותיה באופן שמימש את רצונה האחרון של המנוחה, כפי שהוכח בפניו בעדים ובראיות רבות. בית המשפט השלים את הצוואה מכח דיני החסר וקבע כי מדובר באחד מן המקרים החריגים והנדירים שבהם יש לפעול כך, על מנת שרצונה האחרון של המנוחה יתממש (ת”ע 32072-10-13 א.ע ואח’ נ’ י.ע ואח’).

סובלים ממקרה הקשור לנושא של צוואה שנשתכחה? אל תשימו את הירושה על קרן הצבי. פנו עוד היום לייעוץ עם עורך דין ירושה וצוואה – עו”ד דר’ רן מובשוביץ ותאמו פגישה. צרו קשר בטלפון 072-3304972.