מימוש צוואה אינו אלא ביטוי להליכים שנוקטים היורשים, בדרך כלל, לשם ביצוע הוראות הצוואה לאחר מתן צו לקיומה. בנוסף ליורשים, רשאי להגיש את הבקשה לקיום הצוואה כל אדם המעוניין בדבר, כגון נושי המנוח. מטרת מימוש הצוואה היא לממש את נכסי המצווה בהתאם לאמור בצוואה. משעה שהצו לקיום הצוואה מוגבל לאמור בצוואה, הרי שבמקרה שהצוואה מתייחסת רק לחלק מנכסי המנוח, הצו יהיה תקף רק לגבי אותם נכסים. יתרת נכסי העיזבון עשויה להיות מחולקת בהתאם להוראות חוק הירושה, לאחר הוצאת צו ירושה.

מימוש צוואה. פנו לקבלת ייעוץ
מימוש צוואה. פנו לקבלת ייעוץ

כיום, ניתן להגיש בקשה למתן צו לקיום צוואה גם באופן מקוון, ובלבד שבידי מבקש הבקשה מצוי עותק מקורי של הצוואה.

לאחר מתן צו לקיום הצוואה, רשאי המבקש לפעול למימוש הצוואה בפני הגורמים המחזיקים בזכויות המנוח. לדוגמא, היורשים יכולים לפנות לבנקים וליתן הוראות למשיכת כספי המנוח בחשבונותיו או להעברתם לחשבונות היורשים. באותו אופן, היורשים יכולים להגיש בקשה מתאימה לרשם המקרקעין ולרשום את זכויות הנפטר בדירת המגורים שלו על שמם, בהתאם לאמור בצוואה. הליכים אלו מחייבים הצגה של צו מקורי לקיום הצוואה בפני המחזיקים.

צו לקיום צוואה כמוהו כפסק דין, ולכן אינו מתיישן. לפיכך, ניתן לפעול מכוחו בכל עת בכדי לטעון לזכויות בנכסי המנוח.

ייעוץ משפטי עם משרד עו”ד דר’ רן מובשוביץ ושות’

מעוניינים לקבל סיוע במימוש צוואה או זקוקים לייעוץ וליווי משפטי בנושאים הקשורים לצוואה וירושה? משרד עו”ד דר’ רן מובשוביץ ושות, כאן לשירותכם עם ייעוץ וייצוג משפטי ברמה הגבוהה ביותר בתחומי צוואות וירושות. צרו קשר בטלפון או השאירו פרטים לתיאום פגישה.