יותר ויותר זוגות בוחרים בשנים האחרונות לערוך הסכם ממון לפני שהם מתחתנים. מה שבעבר היה נחלתם של בעלי הון ובעלי המעמדות הגבוהים, הפך עם השנים לנורמה שגם אנשים מהמעמד הבינוני בוחרים להשתמש בה על מנת להגן על עצמם ועל רכושם וכספם, במידה וחס וחלילה הנישואים לא יעלו בטוב.

אנחנו יכולים למצוא סיבות שונות מדוע זוגות בוחרים לערוך הסכם ממון. החל מזה, שרמת החיים עלתה ואף אחד לא רוצה לצאת מתהליך של נישואים כשהוא מוותר על חלק גדול מהונו, המשך בזה שבמקרים רבים מדובר על הון שיש לו הקשר משפחתי וכאן מופעל גם לחץ משפחתי מאוד גדול לעשות הסכם שכזה, בוודאי אם מדובר בקשר נישואים עם בן או בת זוג שאינם מגיעים מאותו מצב כלכלי, וכן סיבה נוספת בגינה זוגות רבים בוחרים לעשות הסכם ממון היא, שכיום יותר מתמיד זוגות מתגרשים. הנתונים מלמדים אותנו שזוג אחד מכל ארבע מתגרש ועל כן הסיכוי שהקשר ייגמר בגירושין הוא גדול. בשביל לחסוך תהליך גירושין קשה וכואב ובשביל לחסוך את חלוקת הרכוש והממון, אין ברירה אלא לחתום על הסכם שכזה.

לשם כך יש למצוא עורך דין הסכם ממון. עורך דין שמתמחה בניסוח הסכמים שכאלה. צריך לומר במקרים רבים, מדובר על עורך דין שמתמחה בכל התהליך של גירושין ונישואין, כלומר עורך דין שמתעסק בדיני משפחה. יש כאלה שההתמחות העיקרית שלהם בנושא היא בהסכמי ממון, אך לא זה לא חייב להיות כך בהכרח.

הסכמים בין בני זוג והשפעתם על עיזבון וזכויות צוואתיות

כיצד ניגשים אל עורך דין הסכם ממון וכיצד חותמים אצלו על הסכם

תחילה יש לומר, שני בני הזוג יכולים לגשת ביחד אל עורך דין שמוסכם עליהם ולחתום אצלו על חוזה, אך יש גם אפשרות נוספת והיא שכל אחד מבני הזוג יביא עורך דין מטעמו וביחד הם ינסחו הסכם שיהיה מקובל על שני הצדדים. מן הסתם יש בגישה זו, משהו שהוא פחות “בריא” ולו מהסיבה שזה יוצר תחושה של אימון וחשדנות, אך מצד שני, אם אחד הצדדים מרגיש שאותו עורך דין הסכם ממון שנבחר קרוב יותר לצד מסוים, זה יכול להפיג את החשש הזה.

ההסכם אמור לקבוע כללים ברורים כיצד יתחלק הרכוש, הכסף והנכסים של שני הצדדים במקרה והם יתגרשו. המטרה היא שכל אחד ישמור על מה שיש לו, יחד עם זאת, ייקבעו דמי מזונות לילדים ולאישה ויוסכם מראש שזה ההסכם ולא יהיו תביעות נוספות בעתיד.

כאן המקום לומר, בית המשפט נדרש לאשר את ההסכם, אי אפשר לחתום על הסכם שכזה ולהפעיל אותו מבלי ששופט מאשר שהוא בר קיימא. שכן ייתכן מאוד שאחד הצדדים לחץ על הצד השני לחתום עליו, ייתכן שההסכם פוגע בזכויות בסיסיות וכן ייתכן שהוא לא עונה על הצרכים של הילדים. לכן גם אחרי חתימת ההסכם אצל עורך דין, עדיין זה לא סוף פסוק.