בן זוג או בני משפחה של אדם שאינו יכול לנהל את ענייניו, אם לדוגמא, לקה במחלה קשה של דמנציה או אלצהיימר, יכולים לפנות לבית המשפט ולהגיש בקשה למינוי אפוטרופוס. זקוקים לסיוע במסגרת מינוי אפוטרופוס לחולה אלצהיימר? משרד עו”ד דר’ רן מובשוביץ כאן לשירותכם. צרו קשר לייעוץ או השאירו פרטים ונחזור אליכם לתיאום פגישה.

הליך מינוי אפוטרופוס לחולה אלצהיימר ותשוש נפש

מינוי אפוטרופוס לחולה אלצהיימר. כך זה עובד
מינוי אפוטרופוס לחולה אלצהיימר. כך זה עובד

במסגרת הבקשה יש לפרט את המינוי המבוקש, אם עסקינן באפוטרופוס לגוף, מי שאחראי לשלומו של החסוי או אפוטרופוס לרכוש, מי שאחראי לניהול רכושו של החסוי, או לשניהם גם יחד. מינוי אפוטרופוס לאדם שלקה במחלה המונעת ממנו את יכולת ההחלטה ופוגעת בכישוריו הקוגנטיביים מחייב הוכחה ברורה בדבר העדר יכולתו של החסוי לנהל את ענייניו. הדרך להוכיח זאת עוברת, בצירוף של חוות דעת שנערכה על ידי רופא פסיכיאטר, אשר במסגרתה יקבע כי החסוי אינו כשיר לקבל החלטות הנוגעות לענייניו. חוות דעת שכזו תהא ערוכה על פי כללי הראיות ותכלול את פרטי הבדיקה ותוצאותיה.

מקובל למנות אפוטרופוס זמני לאדם נזקק עד שרשויות הרווחה יביעו את דעתן באמצעות תסקיר על מצבו של החסוי. ככל שהתסקיר ילמד שיש צורך באפוטרופוס, ובהסכמת בא כח היועץ המשפט לממשלה, ימנה בית המשפט אפוטרופוס קבוע.

תומך החלטות

בשנים האחרונות עולה על הפרק מינוי של תומך החלטות, כתחליף למינוי אפוטרופוס. מדובר בבעל תפקיד המקובל על הנזקק, אשר מטרתו לסייע לאדם לקבל החלטות בדבר רכושו וניהול חייו. תומך החלטות מייעץ לחסוי, אך אינו מוסמך לקבל החלטות בשמו. הנזקק יכול לבטל את מינויו של תומך ההחלטות בכל עת. תומך ההחלטות יכול לדווח לרשויות הרווחה על פעולות חריגות הנעשות על ידי האדם, ובכך לסייע לפיקוח ולמניעת ניצולו של האדם.

בפרשת א.ב מונה תומך החלטות לאדם חולה באלצהיימר [א], ובית המשפט סקר את עקרונות המינוי בהחלטתו

מינוי תומך החלטה אינו שולל בשום צורה את השליטה המלאה של האדם על אורח חייו. תומך החלטות אינו בא במקומה של האדם, אלא מתפקד לידו, ומעורבותו מתמצה באחריות לדווח על פעולות חריגות במהותן שמבוצעות על ידי האדם. האדם רשאי בכל רגע נתון להודיע על ביטול התמיכה באופן חד צדדי. מינוי של תומך החלטות מוגבל מטבעו בזמן, ואינו יכול להקבע לזמן בלתי קצוב.

[א] אפ’ 43640-01-15 א.ב נ’ היועמ”ש לממשלה

לייעוץ נוסף בנושא מינוי אפוטרופוס לחולה אלצהיימר או דמנציה, צרו קשר עם משרד עו”ד רן מובשוביץ ושות’

קראו עוד: מינוי אפוטרופוס לקשיש
קראו עוד: צוואה בעל פה