קיבלתם דירה בירושה ואתם רוצים לחלק אותה? כל מה שעליכם לדעת

חלום ארבעת הקירות הוא חלום של מרבית הישראלים. ברשותכם ארבע קירות משלכם בעקבות ירושה שקיבלתם ואתם רוצים להכפיל את מספר הקירות עם פיצול דירות? אכן, לא מעט ישראלים בוחנים את האפשרות של פיצול הדירה, דבר המאפשר רווח כלכלי בעקבות הכפלת ההכנסות עם השכירות. אם כן, איך מבצעים פיצול של דירה כחוק?

האם אתם יכולים לפצל את הדירה על דעת עצמכם?
לא מעטים אלו שעושים את הטעות המרה של לחלק את הדירה ללא קבלת אישור מיוחד. לכאורה, רבים מאמינים כי מאחר והנכס הוא על שמם, הם יכולים לעשות בו כרצונם, כולל לחלק את הדירה. בפועל, אם ברשותכם דירה שאתם מעוניינים אכן לבצע בה את הפיצול, עליכם לדעת כי בכדי לבצע זאת כחוק, אתם נדרשים לקבל היתר מיוחד. פיצול הדירה על דעת עצמכם הינו עבירה פלילית שיכולה לעלות לכם בקנס כספי גבוה. ההמלצה היא ליהנות מליווי של עורך דין שמתמחה בענייני נדל”ן ומקרקעין שישקף בפניכם את הזכויות והחובות שלכם בכל הקשור לפיצול הדירה.

חלוקת נכסי מקרקעין

איך מפצלים דירה ושומרים על החוק?
ישנם כמה פרמטרים שעל בעלי הדירות לעמוד בהם בכדי לחלק את הדירה כחוק. על אילו פרמטרים מדובר? ראשית, חדרי השירותים והמקלחת לא יכולים להיות חדרים נפרדים בפני עצמם, אלא עליהם להיות חלק בלתי נפרד מחדר השינה. כמו כן, בעוד בכל בית נהוג כי ישנו מטבח המשרת את בעלי הבית בלבד, עם הדירות המחולקות הדרישה היא מטבחון אחד שישרת את הדיירים של כל אחת מהדירות המפוצלות. כמו כן, שעון החשמל והמים יהיו שעונים המשותפים לדיירי שתי הדירות, זאת כמובן במקום שעונים בודדים שיהיו לכל דייר בנפרד.

במידה רבה, השכורים הפוטנציאליים שלרוב יהיו מוכנים להיות דיירים של דירות כאלו, הם אנשים בעלי היכרות קודמת – החל מבני משפחה, דרך חברים טובים ועד מכרים רחוקים, שיהיו מוכנים לחלוק את המתקנים המשותפים ביחד ולהתנהל נכון אחד עם השני.

מי מעניק לכם בסופו של דבר את האישור?
האישור שלבסוף תקבלו המתיר לכם לחלק את הדירה, הוא אישור הניתן על ידי הגורמים המקומיים. הבקשה שלכם תיבחן והיא תבוסס על פי כמה פרמטרים, תוך שיבדקו האם הדירה שאתם מעוניינים לפצל עומדת בדרישות. שימו לב: כפי שלכם יש אינטרס לבצע את החלוקה, כך גם לא אחת הרשויות מעודדות את המהלך על מנת לאפשר פתרונות דיור מוזלים יחסית לזוגות צעירים או אנשים המעוניינים לגור לבדם בדירה קטנה.